Rady a tipy

Rady a tipy

Mnozí z Vás se jistě přesvědčili, že v současné době není výběr domácího spotřebiče z nepřeberné palety nabízených typů právě nejsnazší úkol a že se ne vždy úspěšně podaří. Přitom ceny spotřebičů jsou poměrně vysoké, takže případná zkušenost s neopravitelným výrobkem krátce po vypršení záruční lhůty bývá velmi nepříjemná.Právě pro takové případy jsou Vám k dispozici naši odborní poradci, kteří disponují bohatými a mnohdy dlouholetými zkušenostmi v oboru. Tito specialisté se velmi dobře dokáží orientovat na trhu a pomohou Vám usnadnit výběr Vašeho budoucího spotřebiče tak, aby v co největší míře splnil Vaše nároky.

Espresso nebo překapávaná káva?

Nejdůležitější rozdíl je ve způsobu přípravy kávy. Zatímco u espressa je základním procesem přepaření namleté kávy vodou o objemu někde kolem 30 ml na teplotu 90 stupňů při tlaku 9-15 bar po dobu zhruba 30-ti vteřin (konečným produktem je velmi kvalitní nápoj s maximální chutí a vůní), tak u překapávané kávy vzniká nápoj průchodem horké vody přes vrstvu kávy, ale za standardního tlaku - což vytváří rozdíly. Když nápoj srovnáme, tak není tak silný a kvalitní jako z espressa. Ovšem své příznivce si též najde.

Rozdělení kávovarů dle pracovního tlaku

Jedním z důležitých parametrů u kávovarů je jeho pracovní tlak. Uvádí se v barech a dá se podle toho vyčíst do jisté míry kvalita přístroje. Základní dělení je na kávovary s vysokým pracovním tlakem (9 – 19 bar) a kávovary s nízkým pracovním tlakem (do 2 bar). V případě, že si chceme připravit doma kvalitní espresso, měl by se tlak u přístroje pohybovat kolem 15 bar. Obecným měřítkem se dá říci, že jakýkoliv přístroj, jehož tlak je pod 9 bar není určen pro podmínky přípravy kvalitní espresso kávy.

Cappuccinátor

Cappuccinátorem se rozumí zařízení na šlehání mléčné pěny. Usnadňuje šlehání mléka pro přípravu cappuccina a caffe latte. Zařízení samo nasává mléko hadičkou a vypouští do hrnku ohřáté a zpěněné mléko. Bývá namontován napevno nebo je vyjímatelný.

Údržba

Velmi praktická funkce, kterou disponují kvalitní přístroje je automatické proplachování a odvápňování. S přípravou kávy samozřejmě přímo souvisí ohřev vody a tudíž i tvorba vodního kamene. Je tedy nutno kávovar pravidelně čistit k tomu určenou „chemií“. Dražší modely již umí uživatele upozornit, takže i zapomnětliví lidé se nemusí obávat.

Druhy káv

Kávu lze koupit v různých formách:

  • pražená zrna připravená k mletí
  • mletá káva
  • již naporcovaná káva (tzv. kávové kapsle).

Automatické versus manuální?

Další podstatné dělení kávovarů je na kávovary automatické a manuální. V případě automatů lze kávu nebo čaj připravit pomocí zmáčknutí daného tlačítka. Volba je jednoduchá a člověk se nemusí o nic dalšího starat. Takovéto přístroje mají integrovaný mlýnek na zrnkovou kávu a víceúčelový ovládací panel, kterému nechybí ani informativní podrobný displej. Ve výbavě nesmí chybět ani zásobník na vodu (objemy se pohybují kolem 1,8 litrů) a odpad (lógr). U kávovarů manuálních mlýnek není, káva se u nich tudíž vkládá do speciální páky. K přípravě kávy je nutno o něco více úkonů.



zavřít